Usta Neyzen Ömer Erdoğlular Yaşamını Yitirdi

16 Şubat’tan bu yana yoğun bakımda olan sanatçı 75 yaşında hayata veda etti. 1949 yılında Konya’da dünyaya gelen Erdoğdular, ilk ney dersini babası Mehmet Ali Bey’den aldı. Bir dönem İstanbul Üniversitesi Türk Müziği Korosunun çalışmalarına katılarak konserler veren neyzen, Kültür Bakanlığı Klasik Türk Müziği Korosunda 1984’ten 1987’ye kadar görev yaptı. Kültür Bakanlığı İstanbul Klasik Türk Müziği Topluluğu’ndan 2015’te emekli olan Erdoğdular, yurt içinde ve dışında pek çok konser verdi, atölye açtı.

Usta neyzen Ömer Erdoğlular, bir aydan fazla süredir Göztepe Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi’nde yoğun bakım servisinde tedavi görüyordu.

Erdoğlular, verdiği yaşam mücadelesini kaybetti.

TRT Müzik sosyal medya hesabından sanatçının vefatına ilişkin yapılan açıklamada, “Kültür ve Turizm Bakanlığı Klasik Türk Müziği Korosu’nda görev yapan, yurt içi ve yurt dışında verdiği konserlerle birçok kişinin neyi tanıyıp sevmesini sağlayan, ülkemizin kıymetli sanatçılarından neyzen Ömer Erdoğdular’a Allah’tan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz” denildi.

ÖMER ERDOĞDULAR KİMDİR?

Konya’da 1949’da dünyaya gelen Ömer Erdoğdular, ilk ney dersini babası Mehmet Ali Bey’den aldı.

Erdoğdular, bir dönem İstanbul Üniversitesi Türk Müziği Korosu’nun çalışmalarına katılarak koroyla konserler verdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Klasik Türk Müziği Korosu’nda 1984’ten 1987’ye kadar görev yapan Erdoğdular, daha sonra çalışmaya başladığı İstanbul Klasik Türk Müziği Topluluğu’ndan 2015’te emekli oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir