Ruslar Peş Peşe Türkiye’den Ayrılmaya Başladı! 50 Bin Kişi Ülkeyi Terk Etti, İşte Sebebi

Türkrus’ta yer alan habere göre son aylarda Türkiye’den ayrılan Rusya vatandaşlarının sayısı 50 bini aşmış durumda.

Göç İdaresi Başkanlığı’nın açıkladığı verileri haber yapan Ria, geçtiğimiz yıl başlayan çıkışların 2023 yılında 44 bine ulaştığını gözler önüne serdi. Yıllardır Türkiye’de en çok oturum izni alan ülkeler arasında zirvede yer alan Rusya vatandaşlarının neden Türkiye’den ayrıldığı merak konusu olurken, Rus basını bu sorunun yanıtını ülkeyi terk edenlerde aradı.

FİYATLAR ALDI BAŞINI GİTTİ, TURİSTLER ÜLKEDEN KAÇTI

Türkiye’de yaşanan yüksek enflasyon, en fazla gıda ve hizmet sektöründe hissediliyor. Öyle ki dışarıda yemek yemek, birçok Türk vatandaşı için hayal durumuna gelirken, geçmiş yıllarda kur artışları nedeniyle yabancı vatandaşlar ve turistler için uygun hale gelen fiyatlar artık Avrupa ortalamasını dahi geride bırakmış durumda.

Türkiye’deki restoran fiyatları, Euro bazında dahi Avrupa’nın en şık mekanlarını geride bırakırken, hayat pahalılığı nedeniyle cazibesini kaybeden Antalya ve İstanbul, yabancı vatandaşların ülkesine dönüşünü hızlandırdı.

Özellikle Antalya’da yaşayan on binlerce Rus vatandaşı Türkiye’yi terk ederken, söz konusu durumun bir süre daha devam etmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir